Jak wygląda projekt wnętrza?

Autor: , 30 października, 2010, Brak komentarzy

Architekt wnętrz powinien w naszym domu zrobić tzw. inwentaryzację, by zapoznać się z wnętrzami. Jest to jednak niemożliwe, gdy budowa domu jeszcze trwa. Ale przecież mamy projekty domów, które w zupełności wystarczą architektowi do przygotowania wstępnej koncepcji.

Projekty domów z poddaszem są dostępne w wielu katalogach, tworzone są internetowe bazy projektów domów. Można więc zobaczyć, jak wyglądają, z czego składa się komplet dokumentacji (pozwolenie na budowę), zresztą jest on precyzyjnie określony przez Prawo Budowlane. Nie ma jednak gotowych projektów wnętrz. Zresztą taka oferta byłaby chyba niemożliwa. Skąd więc wiedzieć, jak powinien wyglądać projekt wnętrz?

Architekt wnętrz powinien w naszym domu zrobić tzw. inwentaryzację, by zapoznać się z wnętrzami. Jest to jednak niemożliwe, gdy budowa domu jeszcze trwa. Ale przecież mamy projekty domów, które w zupełności wystarczą architektowi do przygotowania wstępnej koncepcji.

Koncepcyjny projekt wnętrza powinien być wykonany chociażby w dwóch wersjach, aby inwestor miał możliwość wyboru. Zresztą doświadczony projektant zanim naszkicuje projekt, spotka się ze swoim klientem, pozna jego potrzeby, upodobania, styl życia. To da mu pełny obraz sytuacji, jak chce on mieszkać. Architekt powinien sugerować pewne rozwiązania, wskazywać trudności czy zalety, ale przede wszystkim powinien pamiętać, że nie jego upodobania się tu liczą, ale gust jego klienta.

Koncepcja zawiera: płaski rzuty pomieszczeń z rozrysowaniem ścian działowych, zaznaczenie wyposażenia: mebli, sprzętu AGD i RTV, w przypadku kuchni i łazienki – rozmieszczenie ceramiki.

Jeżeli wybierzemy bliższą nam koncepcję, architekt przystępuje do projektowania. W pierwszej kolejności planuje instalacje hydrauliczne, od nich bowiem zależy późniejszy wystrój kuchni czy projekt łazienki. Następnie szykuje propozycje kolorów i materiałów do wykańczania ścian i podłóg. Dobrze jeśli przy tym dysponuje katalogami z kolorami farb lub próbkami materiałów.

Wybierając meble do salonu czy szafki kuchenne również warto posłużyć się zdjęciami produktów. W tym przypadku warto przeglądać sklepy internetowe i tam szukać inspiracji. Architekt powinien zwrócić uwagę na styl wnętrz, jaki preferujemy, a także nasze możliwości finansowe. Jeżeli lubimy klasykę i budujemy dworki, źle będziemy się czuć w modernistycznych salonach. Natomiast projekty domów nowoczesnych urządzone w rustykalnym stylu? Projektant powinien zwrócić na to uwagę.

Dopiero na sam koniec architekt tworzy projekt instalacji, uwzględniającej rozmieszczenie punktów świetlnych i planuje źródła światła. Często bowiem aranżacja wnętrz wymaga podkreślenia jakiegoś mebla czy zatuszowania ściany. Oświetlenie nie tylko doświetla wnętrza, ale również kształtuje ich odbiór.

Co zawiera umowa?

Umowa określa termin i zakres prac. Pamiętajmy, by ustalić liczbę koncepcji do wyboru, termin jej przegotowania, termin przygotowania projektu.Warto również zorientować się za co możemy spodziewać się dodatkowych kosztów: wspólna wizyta w salonie meblowym, przeglądanie próbek.

Umowa powinna zostać podpisana przez obie strony. Umowy budowlane niejednokrotnie w czasie budowy uratowały nasz czas czy pieniądze. Tym razem też możemy na to liczyć.

{Komentowanie wyłączone}