Archiwum miesiąca Październik 2010

Jak wygląda projekt wnętrza?

Autor: , 30 października, 2010, Brak komentarzy

Architekt wnętrz powinien w naszym domu zrobić tzw. inwentaryzację, by zapoznać się z wnętrzami. Jest to jednak niemożliwe, gdy budowa domu jeszcze trwa. Ale przecież mamy projekty domów, które w zupełności wystarczą architektowi do przygotowania wstępnej koncepcji.

Projekty domów z poddaszem są dostępne w wielu katalogach, tworzone są internetowe bazy projektów domów. Można więc zobaczyć, jak wyglądają, z czego składa się komplet dokumentacji (pozwolenie na budowę), zresztą jest on precyzyjnie określony przez Prawo Budowlane. Nie ma jednak gotowych projektów wnętrz. Zresztą taka oferta byłaby chyba niemożliwa. Skąd więc wiedzieć, jak powinien wyglądać projekt wnętrz?

Architekt wnętrz powinien w naszym domu zrobić tzw. inwentaryzację, by zapoznać się z wnętrzami. Jest to jednak niemożliwe, gdy budowa domu jeszcze trwa. Ale przecież mamy projekty domów, które w zupełności wystarczą architektowi do przygotowania wstępnej koncepcji.

Koncepcyjny projekt wnętrza powinien być wykonany chociażby w dwóch wersjach, aby inwestor miał możliwość wyboru. Zresztą doświadczony projektant zanim naszkicuje projekt, spotka się ze swoim klientem, pozna jego potrzeby, upodobania, styl życia. To da mu pełny obraz sytuacji, jak chce on mieszkać. Architekt powinien sugerować pewne rozwiązania, wskazywać trudności czy zalety, ale przede wszystkim powinien pamiętać, że nie jego upodobania się tu liczą, ale gust jego klienta.

Koncepcja zawiera: płaski rzuty pomieszczeń z rozrysowaniem ścian działowych, zaznaczenie wyposażenia: mebli, sprzętu AGD i RTV, w przypadku kuchni i łazienki – rozmieszczenie ceramiki.

Jeżeli wybierzemy bliższą nam koncepcję, architekt przystępuje do projektowania. W pierwszej kolejności planuje instalacje hydrauliczne, od nich bowiem zależy późniejszy wystrój kuchni czy projekt łazienki. Następnie szykuje propozycje kolorów i materiałów do wykańczania ścian i podłóg. Dobrze jeśli przy tym dysponuje katalogami z kolorami farb lub próbkami materiałów.

Wybierając meble do salonu czy szafki kuchenne również warto posłużyć się zdjęciami produktów. W tym przypadku warto przeglądać sklepy internetowe i tam szukać inspiracji. Architekt powinien zwrócić uwagę na styl wnętrz, jaki preferujemy, a także nasze możliwości finansowe. Jeżeli lubimy klasykę i budujemy dworki, źle będziemy się czuć w modernistycznych salonach. Natomiast projekty domów nowoczesnych urządzone w rustykalnym stylu? Projektant powinien zwrócić na to uwagę.

Dopiero na sam koniec architekt tworzy projekt instalacji, uwzględniającej rozmieszczenie punktów świetlnych i planuje źródła światła. Często bowiem aranżacja wnętrz wymaga podkreślenia jakiegoś mebla czy zatuszowania ściany. Oświetlenie nie tylko doświetla wnętrza, ale również kształtuje ich odbiór.

Co zawiera umowa?

Umowa określa termin i zakres prac. Pamiętajmy, by ustalić liczbę koncepcji do wyboru, termin jej przegotowania, termin przygotowania projektu.Warto również zorientować się za co możemy spodziewać się dodatkowych kosztów: wspólna wizyta w salonie meblowym, przeglądanie próbek.

Umowa powinna zostać podpisana przez obie strony. Umowy budowlane niejednokrotnie w czasie budowy uratowały nasz czas czy pieniądze. Tym razem też możemy na to liczyć.

Czy warto budować energooszczędnie?

Autor: , 18 października, 2010, Brak komentarzy

Warto. Domy energooszczędne to inwestycja w przyszłość, zarówno naszą finansową, jak i w przyszłość naszej planety, jakkolwiek górnolotnie to zabrzmi.

Dom energooszczędny emituje do środowiska dużo mniej tlenku węgla. Ograniczenie niebezpiecznych substancji to już zadanie nie tylko dla ekologów, ale każdego z nas. Zmieniając swoje codzienne nawyki jesteśmy w stanie ograniczyć wydzielanie związków do atmosfery. WWF obliczyła, że gdyby tylko połowa urządzeń elektrycznych w polskich domach była wyłączana zamiast pozostawiać ją w trybie stand-by, rocznie emitowalibyśmy 1 mln ton CO2 mniej.

Takie proste czynności możemy wykonywać na co dzień. Dużo większa odpowiedzialność obejmuje nas, jeżeli planujemy budowę domu. Skoro dom jednorodzinny ma powstać od podstaw, warto sprawić, by charakteryzował się energooszczędnością, korzystną zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla nas. Centralne ogrzewanie zapewnia dostęp do ciepłej wody przez cały rok. Dzięki CO nasz dom w zimie będzie znakomicie ocieplony.

Jeżeli nie przekonują nas względy ekologiczne, pomyślmy o tym, jako o inwestycji finansowej. Od 2021 roku wszystkie nowe projekty domów bliźniaczych będą musiały być energooszczędne, tj. mieć mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż wynika to z obowiązujących norm. Natomiast istniejące domy jednorodzinne trzeba będzie poddać termomodernizacji, by spełniały podstawowe założenia energooszczędności. Dom, który wymaga remontu trudniej jest sprzedać niż ten, który gotowy jest do zamieszkania. Sprzedając domy jednorodzinne już teraz potrzebujemy świadectwa energetycznego, mówiącego o tym, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma budynek. Za 10 lat, jeżeli ze świadectwa nie będzie wynikała energooszczędność budynku, dom trzeba będzie remontować.

Budowa domu energooszczędnego zaczyna się już na etapie wyboru działki. Uwarunkowania terenu mają duże znaczenie odnośnie energooszczędności. Na przykład nierówności gruntu można wykorzystać do osłonięcia budynku przed czynnikami atmosferycznymi: nasypy ochronią wyższe kondygnacje, dołki – piwnicę. Wybierzmy działkę, na której rosną wysokie drzewa, które stanowić będą barierę przed wiatrem.

Projekty domów to kolejny etap na drodze do energooszczędnego domu. Warto wybierać takie, które już należą do tej grupy, by uniknąć dodatkowych kosztów adaptacji projektu. A plany domów, które są energooszczędne stanowią już naprawdę sporą bazę, bowiem architekci zdają sobie sprawę, jak istotny jest to kierunek w budownictwie.

Aby projekt domu został uznany za energooszczędny, musi spełniać kilka podstawowych warunków.

Czy warto budować energooszczędnie?

Bryła budynku powinna być zwarta i prosta, bez załamań przegród, przez które dochodzi do strat ciepła. Wybierajmy takie projekty domów, które charakteryzują się stosunkowo niewielką powierzchnią dachu. Domy parterowe mają największą powierzchnię dachu względem powierzchni użytkowej. Optymalnym rozwiązaniem więc są tu domy piętrowe, zwróćmy jednak uwagę na to, by dach był jedno- lub dwuspadowy. Wielospadowe dachy nie tylko mają większą powierzchnię, ale są trudniejsze w budowie i izolacji. Podobne utrudnienia mogą stanowić wykusze i lukarny, projekt domu energooszczędnego nie powinien przewidywać takich elementów architektonicznych.

Kolejnym istotnym kryterium jest usytuowanie budynku na działce i rozmieszczenie okien względem stron świata. Dom jednorodzinny powinien być skierowany jednym dłuższym bokiem na południe, najlepiej jeśli jest to frontowa elewacja. Właśnie na południe powinny być skierowane okna w pokoju dziennym lub salonie.

Przez dużą powierzchnię okien ucieka stosunkowo więcej energii. Dlatego przeszklone ściany czy okna balkonowe powinny być tylko na stronie południowej, gdzie pomieszczenie będzie dodatkowo dogrzane i doświetlone słońcem. Ale i tu należy pomyśleć o fachowej ekipie, która zamontuje nam stolarkę okienną i sprawi, że nasze okna będą szczelne i ciepłe.

Szczelność okien i szczelność konstrukcji budynku sprawia, że ruch powietrza wewnątrz domu jest ograniczony. Dlatego projekty domów energooszczędnych muszą być wyposażone w wentylację. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Rekuperator to urządzenie, które odzyskuje ciepło z zużytego powietrza, które wydala na zewnątrz. Dzięki temu można zaoszczędzić cenną energię cieplną.

Projekt instalacji to w ogóle ważna część domu energooszczędnego. Wyposażony jest zwykle w energooszczędne urządzenia grzewcze, pozwalające na mniejsze zużycie energii do ocieplenia budynku. Coraz częściej zdarza się, że zostają wykorzystane źródła energii odnawialnej, czyli kolektory słoneczne, pompa ciepła czy nawet domowa elektrownia wiatrowa. Warto wiedzieć, że budowa tych wszystkich instalacji objęta jest często korzystnym dofinansowaniem.

Najważniejszym punktem w projekcie energooszczędnym jest jednak izolacja domu. To na niej spoczywa obowiązek ochrony budynku przed stratą ciepła. Trwają zażarte dyskusje nad technologią budowy domu ze ścianami jednowarstwowymi. Producenci bloczków komórkowych zapewniają, że właściwości cieplne materiału umożliwiają budowę domu energooszczędnego ze ścian jednowarstwowych. Częściej spotyka się jednak ściany dwu- lub trójwarstwowe, gdzie materiały ścienne izolowane są wysokiej jakości materiałami izolacyjnymi, wełną mineralną lub styropianem.

Budowa domu zgodnego z ideą energooszczędności jest droższa niż normatywne budynki stawiane powszechnie jeszcze parę lat temu. Korzyści jakie daje sprawiają jednak, że jest to inwestycja opłacalna, która zwraca się w czasie eksploatacji budynku. Zatem, tak warto budować energooszczędnie, dla siebie i dla następnych pokoleń.

Mieszkanie na wysokim poziomie

Autor: , 11 października, 2010, Brak komentarzy

Największą część gotowych projektów domów stanowią projekty domów z poddaszem użytkowym. Dużą ich zaletą jest atrakcyjny wygląd, funkcjonalność i wygoda.

Samo poddasze jest bardzo wdzięcznym terenem dla osób z wyobraźnią, smakiem i pomysłowością. Prawdziwym wyzwaniem będzie dla nich urządzenie tych wnętrz. Ponieważ projekty domów z poddaszem rozwiązują sprawy zasadnicze: okna (ich liczba i wielkość), instalacje grzewcze i elektryczne, ewentualnie można je poddać modyfikacjom na etapie adaptacji, to my możemy z całą energią przystąpić do trudnego i ekscytującego zadania, jakim jest aranżacja wnętrz. Warto też zastanowić się jaki kolor na ściany w salonie?

Na początku zajmiemy się poradami czy może wskazówkami istotnymi dla rodziny z małymi lub nastoletnimi dziećmi, która ów dom z poddaszem będzie zajmowała.

Na górze zwykle urządzamy sypialnię, pokój dla dzieci, łazienkę, garderobę. Pokój dla malucha to pomieszczenie tymczasowe, dzieci tak szybko rosną, zajrzyjmy, zatem do pokoju nastolatka, zaaranżowanego w nowoczesnym stylu. Ciekawym pomysłem jest ścianka z różnej wysokości małych regałów na kółkach. Wydzielają one przedpokój w pomieszczeniu, a w razie potrzeby można ją rozsunąć powiększając wnętrze. Innym interesującym rozwiązaniem jest podwieszana pod samym szczytem dachu półka. Można na niej ustawić rzadko używane przedmioty, oprócz tego tworzy coś w rodzaju sufitu i optycznie obniża pomieszczenie. Do półki przyczepiamy niewielkie reflektorki i zyskujemy dodatkowe oświetlenie. Jeżeli na poddaszu są zamontowane okna połaciowe to bardzo wygodne jest zasłonięcie ich roletami, gdyż opadająca zasłona zabiera całkiem sporo powierzchni.

Drugim pomieszczeniem, które obejrzymy jest sypialnia na poddaszu. Utrzymana została w jasnej kolorystyce, a liczbę mebli ograniczono do minimum. Przy ścianie szczytowej urządzona została mała garderoba ze schowkiem na bieliznę pościelową. Od reszty pomieszczenia została ta wnęka oddzielona przesuwanymi drzwiami, których skrzydła zachodzą na siebie i mają kształt dopasowany do skosu dachu. Jedyna ozdobą sypialni są okazałe kwiaty doniczkowe. Sąsiednim pomieszczeniem jest wygodna, duża garderoba, która służy nie tylko do przechowywania ubrań, ale i do przebierania się. Stoi w niej robiony na miarę regał, a okno tu zasłonić można składanymi roletami z materiału.

Łazienka na poddaszu jest niewielka, ale dzięki dużej ilości światła i jasnych przestrzeni sprawia wrażenie przestronnej. Tu skosy zostały wykończone płytami kartonowo-gipsowymi, odpornymi na wilgoć, a zamiast standardowej kabiny, prysznic zainstalowany został za ścianką i drzwiami ze szklanych tafli.

Tak wyglądać może jedno z możliwych rozwiązań, jakie daje adaptacja poddasza. Oczywiście, że wszystko zależy od mieszkańców tego domu jednorodzinnego. Jeśli oprócz gospodarzy jest jeszcze dorosłe dziecko, które lada moment do domu wprowadzi swego współmałżonka, to rozkład pomieszczeń może być całkiem inny. Zostałaby sypialnia, łazienka, garderoba, natomiast młodym przydałby się salonik z funkcjonalnym aneksem kuchennym.

Adaptacja poddasza - wiele możliwości

Projektujemy idealną kuchnię

Autor: , 6 października, 2010, Brak komentarzy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się kiedy będziesz chciał wyprowadzić się z swojego domu rodzinnego? Z pewnością w życiu każdego z nas przyjdzie taki moment, że będziemy chcieli to zrobić jak najszybciej.

Projektujemy idealną kuchnię

Projektujemy idealną kuchnię

Dla wielu osób takim momentem są z pewnością studia. Wtedy to najczęściej wyprowadzamy się do większego miasta by zasmakować dorosłego życia na własny rachunek. Jednak jest to bardzo poważna decyzja, której nie można podejmować pod wpływem emocji. Warto dokładnie zastanowić się jak będzie wyglądało to nasze życie i czy będziemy w stanie sami utrzymać się. Kiedy już to zrobimy, warto poszukać mieszkania, w którym będziemy mogli mieszkać. Dobrym pomysłem może być firma pośrednicząca, która pomoże nam znaleźć dla nas odpowiednie lokum. Dzięki pomocy specjalistów, którzy tym zadaniem zajmują się na co dzień będziemy w stanie w szybkim czasie przeprowadzić się do naszego lokum w związku z czym nie możemy o tym właśnie zapominać. Kiedy już profesjonaliści znajdą dla nas mieszkanie warto pomyśleć nad jego odpowiednim urządzeniem, bowiem tylko wtedy będziemy mogli ciepło domowego ogniska. Przytulne mieszkanie to marzenie większości z nas więc warto skupić się na projekcie każdego pomieszczenia. Jeżeli właściwie zagospodarujemy miejsce to nawet małe mieszkanie będzie niezwykle przestrzenne i będzie wydawało się zdecydowanie większe.

Kuchnia to miejsce gdzie każdego dnia spędzam wiele czasu dlatego też należy pomyśleć o szczególnie przytulnym projekcie, który sprawi, że będzie ona jednocześnie swojska jak i z nutką nowoczesności. Czy projekt kuchni skazany jest na położone wszędzie płytki? Moim zdaniem przy dzisiejszych możliwościach możemy zaaranżować pomieszczenie w sposób innowacyjny. W takiej kuchni z przyjemnością będzie nam się przygotowało posiłki gdyż będzie nam ona w dużym stopniu przypominała tę kuchnię, którą mamy w naszym rodzinnym domu. Warto więc nałożyć wszelkich starań aby stać się właścicielem takiej właśnie kuchni. Mnóstwo interesujących projektów i inspiracji znajdziemy w Internecie i katalogach aranżacji wnętrz.

Czas na aranżację łazienki

Autor: , 6 października, 2010, Brak komentarzy

Zastanawiasz się nad wynajmem dla siebie mieszkania? Czujesz, że jest to odpowiednia pora by zrobić krok do przodu i usamodzielnić się? Z całą pewnością jest to bardzo ważna decyzja, której nie możemy podejmować pod wpływem chwili w związku z czym należy ją dobrze przemyśleć.

Czas na aranżację łazienki

Czas na aranżację łazienki

Wyprowadzka z rodzinnego domu może wnieść do naszego nowego życia zarówno wiele dobrego jak i złego w związku z czym każdą decyzję należy dokładnie przemyśleć – można także dobudować dom i mieszkać w przybudówce razem z rodzicami. Na początek musisz zadbać o to by mieć stałe źródło dochodów, które pozwoli Ci na utrzymanie tego mieszkania wtedy tylko będziesz mógł pomyśleć o jego ewentualnym wynajęciu. Jednak aby móc wynająć mieszkanie musimy osiągnąć ciągłość finansową, która pozwoli nam na regularne płacenie rachunków jak i również będziemy mogli pozwolić sobie na zakup wielu rzeczy. Kiedy już firma zajmująca się nieruchomościami znajdzie dla nas odpowiadające nam lokum powinniśmy pomyśleć nad zaprojektowaniem jego wnętrza. Warto więc nałożyć wszelkich starań by mogło ono wyglądać zarówno modne ale i przytulnie a wtedy bardzo szybko poczujemy ognisko rodzinnego domu. Powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyglądem każdego pomieszczenia. Właściwe zaprojektowanie każdego pokoju jest bardzo ważne dlatego też warto ciągle pogłębiać swoją wiedzę w tej kwestii a z pewnością uda nam się właściwe zagospodarować wnętrze. Aranżacja łazienki również jest bardzo ważna. Sposób aranżacji zależy od tego czy jest to łazienka na poddaszu, czy zwykła. W końcu w łazience spędzamy każdego dnia wiele czasu więc warto pomyśleć o rozsądnym jej zaprojektowaniu. Wiele inspiracji możemy znaleźć właśnie w Internecie w związku z czym skorzystajmy z dóbr jakie nam daje by odmienić nasze życie. Jeżeli chcemy porady profesjonalisty to powinniśmy zgłosić się do architekta wnętrz, który wykona dla nas ewentualny projekt naszej nowej łazienki jako naszego domowego spa, w którym będziemy mogli dostatecznie odpocząć po ciężkim dniu.