Archiwum miesiąca Wrzesień 2010

W każdym domu jest przedpokój

Autor: , 27 września, 2010, Brak komentarzy

Wchodząc do domu zanim wejdziemy do jakiegokolwiek pokoju najpierw staniemy na przedpokoju. Zatem przedpokój robi pierwsze wrażenie naszego mieszkania czy tez domu. Przedpokój powinien być przestronny, aby goście do nas przychodzący mieli gdzie zdjąć buty i odzież wierzchnią. Oczywiście nie musi mieć tyle miejsca co salon, ale 2×3 m z pewnością wystarczą. W przedpokoju powinna znajdować się szafa na ubrania, abyśmy nie musieli przechowywać odzieży wierzchniej w pokoju razem z bielizną czy ubraniami codziennymi. Szafa wnękowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy nasz przedpokój nie jest zbyt duży. Dlatego warto pomyśleć nad koszt budowy domu, obliczyć je bo może będziemy mogli wybudować większy dom.

Jak wygląda twój przedpokój?

Jak wygląda twój przedpokój?

Taka szafa ma dwie zalety: nie zajmuje dużo miejsca i może równocześnie służyć jako duże lustro. Jeśli jednak nie pasuje nam szafa wnękowa wybierzmy zwykłą szafę. W ofertach wielu sklepów dostępne są specjalne szafy do przedpokoi które w swojej konstrukcji mają szafę na ubrania, szafkę na buty oraz wieszaki na ubrania dla gości. Jest to ciekawe rozwiązanie dla dużych i małych pomieszczeń. Na przedpokoju nie powinny być żadne zbędne meble typu, stoliki, stoły, wielkie krzesła i inne wielkie meble. Na przedpokoju powinno być dużo miejsca byśmy mogli swobodnie się ubierać i rozbierać i aby mieć miejsce na witanie i zegnanie naszych gości.

Projekty przedpokoju możemy zobaczyć na przykład w Internecie i wykorzystać kilka ciekawych pomysłów, które pozwolą nam zaoszczędzić miejsce w naszym domu. Nowoczesne domy mają na przedpokoju schody na piętro. Bierzmy zatem je pod uwagę i nie stawiajmy przy schodach żadnych szaf i szafek, ponieważ takim sposobem znacznie utrudnimy komunikacje w domu. Wiemy już zatem jak urządzić przedpokój i na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli. Czas na podłogi i pokrycia ścian. Podłogi na przedpokoju powinny być wykonane z trwałych i łatwo zmywalnych materiałów. Do domu co chwila ktoś wchodzi, wiec nasza podłoga co chwila jest brudzona. Najlepiej więc wybrać taki odcień, na którym piach i inne zabrudzenia będą mało widoczne. Ściany zwykle pokrywa się listwami lub boazerią, którą również łatwo się czyści.

Decyzja o budowie własnego domu

Autor: , 22 września, 2010, Brak komentarzy

Człowiek podejmuje w życiu wiele ważnych decyzji, które mają wpływ na jego dalsze życie. Niektóre są mniej ważne inne bardziej, a jeszcze inne pociągają za sobą konsekwencje i konieczność podejmowania jeszcze większej ilości decyzji. Budowa domu jednorodzinnego to w zasadzie szereg podejmowanych decyzji. Najpierw decydujemy się na samą budowę. Potem przychodzi czas na wybranie projektu i planowanie. Zastanawiamy się czy zdecydować się na domy nowoczesne. Pierwszymi decyzjami – konsekwencjami samego zdecydowania się na budowę jest wybór miejsca i formy domu. Jakby nie patrzeć są to znowu strategiczne wybory, które zadecydują o tym gdzie będziemy w przyszłości mieszkali i w czym. Można zdecydować się na dom parterowy lub piętrowy, dom z cegły czy też modułowy.

Decyzja o budowie własnego domu

Decyzja o budowie własnego domu

Podjęcie trafnej decyzji w takiej sytuacji nie może być dziełem przypadku. Należy dokonać dokładnej analizy wszystkich czynników takich jak nasza sytuacja rodzinna, finansowa, nasze oczekiwania. Taka dogłębna analiza i rozmowa z bliskimi pomoże nam ocenić sytuację i dojść do właściwych wniosków. Dom ma służyć właścicielom jak najdłuższy czas, jak najmniejszym kosztem. Jeśli już projekty domów zostaną rozpatrzone i wybrany będzie spośród nich jeden, to niestety przyjdzie czas na kolejne decyzje i wydatki. Niezwykle istotną kwestią dla każdego domu jednorodzinnego jest system ogrzewania. Jest kilka alternatyw odnośnie podgrzewania wody i ogrzewania domu. Rodzaje ogrzewania domu najpopularniejsze w Polsce to gazowe, węglowe i elektryczne. Są to stosunkowo tanie w instalacji systemy grzewcze, ale drogie w eksploatacji. Można wybrać bardzo drogie systemy wykorzystujące energię odnawialną do podgrzewania domu i wspierania chociaż ogrzewania centralnego, aby obniżyć znacząco koszty. Jeśli środki finansowe pozwalają nam na taką dużą inwestycję nie zaszkodzi się nad nią zastanowić i oszczędzać w sezonie grzewczym.

Gdy dom pnie się do góry i stan surowy jest już prawie zamknięty przychodzi czas na okna, dachówkę, tynki i elewacje. Tutaj znowu decyzja o zakupie takich a nie innych materiałów wiąże się z grubością naszego portfela i oczekiwaniami. Każdy wie, że dachówka ceramiczna jest trwalsza i lepiej izoluje niż dachówka blaszana. Jednak dachówka ceramiczna jest droższa. Ważne aby dobrać odpowiednio kolor dachówki pod elewacje domów. Dachówka powinna tworzyć jakiś kontrast z elewacją. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że wszystkie decyzje jakie podejmowane są podczas budowy domów, są trafne i przysporzą właścicielom uśmiechu na twarzy.